Управителят на централната банка на Кения – Патрик Ньороге, призна, че е бил подложен на външен натиск от „крипто ентусиасти“ да конвертира националните резерви в биткойн.
На среща със законодатели на 19 септември той описа замисъла като „лудоват“, добавяйки че би било рисковано да се преобразуват държавни активи във BTC, като се има предвид променливият характер на цифровата стока.
Натиск за прокарване на крипто
Банковият ръководител посочи, че е готов да влезе в затвора, ако позволи нацията да приеме биткойн по време на неговия мандат. Той заяви:
„Знам, че сте под огромно напрежение, породено от хората, които прокарват виртуалните валути, защото това е добре за тях. Мога да ви уверя, че има много настоятели, които ме подтикват да вложа нашите резерви в цифровото злато. Трябва да съм луд, за да направя тази нелепост.“
Ньороге добави, че Кения може да приеме крипто активите само, ако те започнат да предоставят решение на конкретен проблем. За да се измъкне от създалия се„шум“, той призова за анализ на BTC пазара.
„Решават ли се конкретни икономически проблеми?“
– попита той и допълни:
„Отговорът е не, те не са по-добри средства за плащания или други дейности. Тяхната сигурност не надвишава тази на банкова ни сметка. Ние ги възприемаме като нещо, което може би е прекалено рекламирано, но трябва да ги проучим правилно, за да определим дали ще намерят решение за определен проблем или не.“
Необходимост от регулации
За отбелязване е, че Централната банка на Кения вече предупреди жителите да не използват криптовалути, позовавайки се на свързаните с тях рискове. Все пак няма обширни разпоредби за контрол на индустрията.
В този случай институцията е изпратила предимно препоръки до регионалните банки, като ги съветва да бъдат внимателни, когато взаимодействат с дигитални монети или бизнеси, които се занимават с цифрови активи.
Скорошно проучване, което показа, че рекордните четири милиона кенийски крипто инвеститори са загубили пари в резултат на продължаващата разпродажба на пазарите, привлече вниманието към сериозността на заплахите.
Въпреки това държавата процъфтява с развитието на дейности, свързани с новия финансов отрасъл. Докато Нигерия е водеща в peer-to-peer операциите в Paxful (световен мащаб), Кения в момента е вторият по големина пазар в Африка и петият по големина в глобална рамка.
Страната отбеляза P2P обеми от над $200 милиона през 2021 г. и над $125 милиона през първата половина на 2022 г.
Прочетете още: „Chainalysis актуализира глобалния индекс за приемане на криптовалутите”
От Paxful предвиждат още 25 % увеличение на търговията в източноафриканската държава до края на годината.
В отговор на значителното покачване, платформата заяви:
„Има все повече африканци, които превеждат пари през годините – общата база от потребители на парични преводи (в множество валути) нарасна с близо 140% в Кения и над 115% в Гана през 2021 г.”
Миналата година западноафриканската република преживя годишен ръст от 95% в търговския обем.