Макар че преживява тежка крипто зима, Fantom все още успява да направи прилична възвръщаемост.
Според Андре Кроне – програмист, известен със създаването на Yearn Finance и Keep3rV1, компанията зад криптовалутата демонстрира устойчивост в пазарните сътресения, показвайки пътя от ликвидационния риск до милионите приходи годишно.
Fantom е силно мащабируема блокчейн платформа за децентрализирани финанси (DeFi) и апликации, както и за корпоративни приложения. Родната валута на веригата е FTM. Порталът хоства над 200 dApps, включително DEX, инструменти, портфейли, NFT пазари и GameFi.
Поглеждайки към паричния поток на актива, можем да видим разликата между неговото развитие и останалите 3000 или повече цифрови валути на пазара.
Финансова история
Повечето от алткойните в индустрията са загубили над 60% от стойността си само през тази година. Тежките спадове се отразяват изключително негативно върху съответните икономики, особено на проекти, които поддържат екосистемата си чрез собствен токен.
След колапса на FTX главният изпълнителен директор на Binance – Чангпен Жао, повтори необходимостта от избягване на подобни развития, съобразно които платформите се оценяват в родните си дигитални монети. Той самият предприе някои превантивни стъпки, както се вижда по-долу.
Подобно на останалите виртуални койни, FTM не е пощаден от високата волатилност на крипто пазара. Активът имаше своите възходи и падения.
След първоначалното набиране на средства през юни 2018 г. алткойнът загуби 90% от стойността си по време на ликвидацията през декември 2018 г. в резултат на падащите цени в целия сектор.
Според вътрешен анализ върху паричните потоци на Fantom, предоставени от Кроне, който е известен с участието си във високопоставени DeFi проекти, както писахме по-горе, компанията е изпитвала сериозни затруднения. Кризата я е принудила да действа пестеливо, замразявайки разходите за листване в борси, както и наемайки само най-необходим персонал. През 2019 г. стойността и се равнява на едва $400 000 в родната валута.
Въпреки това, през 2020 г., проектът посреща множество различни класове инвестиции, които водят до повишаване на приходите до $3 милиона, като количеството FTM остава почти същото. След нарастването фирмата започва да инвестира агресивно в отрасъла на децентрализираните финанси, като дори се свързва с проблемните Alameda и Blocktower. Това води до увеличаване на капитала и резервите в родната монета.
Сега Fantom реализира над $10 милиона годишно без капиталовите печалби. Източниците на доход включват милиони валидатори, делегатори, мрежови такси за транзакции и приходи от DeFi.
Поуки
Уроците, които могат да се извлекат от анализа на Андре Кроне, са следните:
– Конкуренцията със субекти, предлагащи листвания, интеграции или партньорства, които могат да станат много скъпи, трябва да се избягва.
– Платформата не трябва да се оценява в чужда родна/местна валута. Около 75% от FTM се държат от L1 протоколи. Бавно, но славно – компанията изкупи обратно своите крипто монети от 3% при стартирането, до 14% днес.
– Блокчейн дружеството трябва да работи със своите валидиращи възли, за да поддържа мрежата, а не да създава доходи. Стимулите от валидатори трябва да се използват за подпомагане на стартирането на dapp в собствената верига.
– Доставчикът на крипто услуги трябва да инвестира с партньори в дългосрочен план. С нововъзникващите по-добри технологии съдружниците могат лесно да се сменят. Непрекъснатото технологично развитие и доставката на продукти са ключови. Моделите за приходи, които включват продажба на родни/местни валути, са вредни за създадената екосистема.
Прочетете още: „Възходящите прогнози за Fantom се изчерпват“
По време на пресата FTM се търгува на $0,2131, което е ръст от 16% за последните 24 часа
Ето защо, без да се налага да прави, каквото и да било със собствения си токен, организацията зад Fantom твърди, че проектът е напълно устойчив за следващите 30 години при текущата скорост на изгаряне.