Собственик на Dallas Mavericks – Марк Кубан е съден за предполагаемо популяризиране на крипто продуктите на Voyager Digital, като обвинението е насочено и към ръководителя на компанията – Стивън Ерлих. Ищците твърдят, че лицата са замесени в „масова крипто Понци схема“, в която са подмамили „милиони американци да инвестират.”
В заведения пред окръжния съд на Флорида колективен иск се твърди, че ответниците са „положили много усилия, за да използват опита си като инвеститори и да подмамят милиони граждани на САЩ да вложат средства (в много случаи техни спестявания) в платформата Deceptive Voyager и да закупят акаунти в програмата Voyager Earn („EPA“), които са нерегистрирани ценни книжа.“
В обвинението се посочва:
„Загубите на потърпевшите възлизат на повече от $5 милиарда в крипто активи. С действието се цели да се потърси отговорност за нанесените имуществени щети от Кубан и Ерлих, както и от баскетболния клуб Dallas Mavericks“.
В съдебният процес се посочва още, че на пресконференция преди време, първият от двамата отбелязал, че „силно подкрепя и рекламира партньорството между неговата компания и Voyager Digital“.
Според източниците, Адам Московиц, управляващ съдружник в базираната в Маями адвокатска кантора Moskowitz, твърди:
„Кубан обикаляше наоколо с Ерлих и говореше, че е направил разследване и че това е безопасна инвестиция. Просто не можех да разбера как и защо го прави. Искам да кажа, че след много бърза проверка, в рамките на минута, нашите експерти докладваха за измама. Какво се случваше? Беше много странно.“
Все пак звездата от Shark Tank казва, че той също лично е инвестирал в платформата.
В иска се посочва и, че Voyager Digital, заедно със своите ръководители, са направили фалшиви полици за застраховане на депозити, с цел да повишат доверието на инвеститорите в продукта.
През юли Федералният резерв и Федералната корпорация за гарантиране на депозитите изпратиха съвместно писмо, в което съветват компанията да спре с подобни действия, които „вероятно подвеждат“ клиентите.
Невърнати заеми
Опериращото с крипто кредитиране дружество отново срещна проблеми, след като зае пари на хедж фонд за търговия с дигитални активи на собствената му платформа. След големия спад в цените на цифровите валути фондът не можа да върне средствата на компанията.
Прочетете още: „Милиардерът Марк Кубан очаква SEC да наложи „кошмарни“ правила за регистрация на криптовалути”
До юни Three Arrows Capital изпадна в неплатежоспособност по своя заем от Voyager, който беше на стойност приблизително $670 милиона. Скоро след това заемодателят подаде молба за банкрут.
„Всичко това прилича на Понци схема“
– твърди Московиц и допълва:
„Когато някой каже: „Искам си парите обратно“, а в отговор получи: „Е, те бяха използвани, за да платим на Питър, и сега нямаме какво да ви върнем” -това си е измама”.