77-годишният милиардер и основател на хедж фонда Omega Advisers Леон Купърман има предпазлив поглед върху перспективите на фондовия пазар. Докато анализаторите залагат на растежа на акциите, той предупреждава за еуфория и призовава инвеститорите да бъдат консервативни. В кои компании той инвестира в такива условия?
Перспективите на фондовия пазар през 2021 г. тревожат милиардера Леон Купърман. 77-годишният шеф на хедж фонд все още вижда възможности за инвестиции на пазара, но предупреждава инвеститорите за прекомерна спекулация и признаци на “еуфория”. Купърман е особено притеснен от дългосрочните перспективи на пазара, предвид нарастващия държавен дълг на САЩ и дефицита на федералния бюджет.
„Мисля, че взимаме на заем от бъдещето “, .
-казва той.
„Фед подтиква хората да поемат повече рискове и повишава цените на акциите. Това ще завърши зле “
Според милиардера Фед “натиска газта”, обещавайки ниски лихвени проценти в обозримо бъдеще. Въпреки това предприемаческото доверие и икономическият растеж е малко вероятно да се повишат скоро.
„Съотношението цена / печалба зависи от тези три фактора и според мен две от тези три са отрицателни в момента.“
Кой е Леон Купърман
Купърман е легендарен инвеститор. Той прекарва 25 години в Goldman Sachs, преди да създаде свой собствен хедж фонд, Omega Advisors, през 1991 г. Фондът бързо се прочува с резултатите си: до 2018 г., когато инвеститорът превърна Omega Advisors в семеен офис, фондът показва средна годишна възвръщаемост от около 12%. Forbes оценява състоянието на самия Купърман на 2,5 милиарда долара.
Милиардерът е убеден, че сега има твърде много “бикове” на пазара и S&P 500 вече е достигнал своя връх. Следователно финансистът не очаква висока възвръщаемост в бъдеще. Според средната прогноза анализаторите смятат, че S&P 500 ще се повиши малко над 4000 процентни пункта, докато в края на 2020 г. е бил около 3700.
„Никой прогнозатор не очаква борсовият пазар да падне през 2021 г. Всички са единодушни и мисля, че това е повод да се замислим ”,
казва Куперман
Според него обещанието на председателя на ФРС Джером Пауъл да запази ниски лихвени проценти през следващите две до три години е довело до „прекомерна спекулация“ на пазара, тъй като „обвързва оценката на компаниите с лихвените проценти“.
„Сега е моментът да бъдем консервативни“,
– сигурен е инвеститорът.
„Просто погледнете акциите на Tesla, биткойните, обемите на търговия с опции и шумът около IPO са признаци на прекомерна спекулация на Уолстрийт.“
Милиардерът е особено скептичен към бума на SPACs – тоест технологичните бизнеси, създадени да се сливат с други компании за листване на борсата.
„Сега всички правят SPAC“,
казва Купърман, наричайки го „още един знак за пречупване“ на Уолстрийт. Милиардерът казва, че в края на 2020 г. се е отказал от възможността да финансира подобна „черупкова компания“.
„Трябва да се внимава много“,
призовава той.
Трите пазара на фондовата борса според Купърман
Куперман вярва, че днес има три пазара.
Първият е „FAANG Marketplace“, който включва ИТ гиганти Facebook, Amazon, Apple, Netflix и Alphabet, които се възползваха от това, че хората трябваше да останат вкъщи заради пандемията. Техническите акции се продаваха с огромни оценки и съотношения цена / печалба, които продължиха да се увеличават поради увеличеното търсене, каза Купърман.
“Въпреки това, докато лихвените проценти остават толкова ниски, FAANG не е надценен. Не изглеждат скъпи.”
казва той.
Вторият пазар е това, което Купърман нарича Robinhood Market, където младите инвеститори използват брокерски приложения с нулева комисионна. Попаднали в домовете си от пандемията, много от тези начинаещи инвеститори са се насочили към услуги като Robinhood, за да започнат да търгуват на фондовия пазар.
„На този пазар се случват много ирационални неща, които на пръв поглед изглеждат безсмислени, Този пазар ще завърши със сълзи.“
казва Купърман.
Третият пазар, както казва милиардерът инвеститор, е „останалата част от пазара, където все още има немалко силни играчи“. Според Купърман, ако държите рисковете си под контрол, тогава можете да намерите нови възможности за печелене на пари. Въпреки опасенията относно перспективите на пазара, милиардерът все още разчита на отделни ценни книжа.
5 компании, в които е инвестирал Купърман
Alphabet
Един от най-големите активи на милиардера е компанията майка Google, която той инвестира през последното тримесечие. Той смята, че макар лихвените проценти да остават ниски, акциите на Google, които са 34 пъти по-големи от печалбата, не са надценени и остават привлекателни. Акциите на Alphabet нараснаха с близо 30% през миналата година, въпреки че приходите от реклама на компанията пострадаха силно, когато пандемията засегна туристическата индустрия. Независимо от това, пазарните анализатори очакват увеличение на приходите от реклама през 2021 г . Бизнесът ще започне да се възстановява от кризата и рекламният пазар ще започне да се развива отново. Силна възходяща тенденция продължава да се наблюдава в няколко други сегмента от бизнеса на Alphabet, особено YouTube и Google Cloud.
Ashland Global
Купърман харесва този доставчик на специални химикали и притежава акции от 2014 г. Миналата година Ashland не успя да оправдае очакванията – той нарасна само с 3,2%, но акционерите получиха добър дивидент (текущата доходност е 1,4%). Милиардерът предвижда “много по-голямо увеличение на рентабилността” за химическата компания след приключване на текущата програма за преструктуриране, която според него “напредва добре”. Настоящият главен изпълнителен директор на Ashland Гилермо Ново пое компанията в началото на 2020 г., като се присъедини към екипа след три години с производителя на електронни материали Versum Materials. Рентабилността на Versum се е подобрила драстично с пристигането на Novo, отбелязва Купърман, добавяйки:
“Мисля, че той може да направи същото в Ashland.”
Citigroup
Купърман очаква финансовият сектор да расте, особено след като през декември Фед обеща да позволи на банките да продължат да изкупуват обратно своите акции през първото тримесечие на 2021 година. По-специално, милиардерът инвеститор харесва Citigroup: банката е добре капитализирана, има добра дивидентна доходност (3,13% в момента) и акциите все още се продават с отстъпка, посочва той. Печалбите на Citi бяха повлияни отрицателно от спада на лихвения процент на федералните фондове, при който банките в САЩ отпускат свръхрезервите си за кратко време на други банки. Купърман обаче вижда потенциал за повишаване след приключване на пандемията.
„Когато лихвените проценти най-накрая се повишат, ще има нови източници на печалба“,
прогнозира той. През 2020 г., по време на предизвиканата от коронавирус рецесия, акциите на Citi са паднали с 24%, но от началото на 2021 г. те вече са се увеличили с повече от 10%.
Largo Resources
Largo Resources е един от най-големите производители на ванадий в света, който се използва за втвърдяване на стоманата. Компанията има пазарна капитализация от едва 630 милиона долара, а нейните акции се търгуват на извънборсовите пазари за малко над 1 долар. Купърман е уверен, че тази оценка е занижена, като се има предвид потенциалната печалба на компанията и липсата на дълг. Инвеститорът вярва, че ванадий ще бъде търсен в бъдеще, особено поради рекордното производство на стомана в Китай. Инвестициите в Largo Resources са донякъде “спекулативни”, но те имат ниски рискове с потенциал за висока възвръщаемост, отбелязва той
Ligado Networks
Най-голямата позиция на милиардера днес са облигациите, а не акциите, които той нарича лесна инвестиция. През април 2020 г. безжичният оператор Ligado Networks, който не е публична компания, най-накрая получи одобрението на FCC да преназначи старите си лицензи за сателитен спектър, за да създаде нова 5G мрежа. Ligado Networks има цветна история: компанията се наричаше по-рано LightSquared и е основана от инвеститор и бивш милиардер Фил Фалконе. LightSquared подаде молба за несъстоятелност през 2012 г. и след това се оттегли от нея през 2015 г. Членовете на FCC единодушно одобриха работата на 5G на Ligado, въпреки публичните възражения от страна на служителите на Пентагона, че новата мрежа ще пречи на военните и гражданските GPS системи. През октомври 2020 г. Ligado рефинансира 4 млрд. Долара дълг, като издаде облигация, която донесе на инвеститорите огромна възвръщаемост до 17,5%. Купърман е особено любител на старшите ипотечни облигации, които дават 15,5% и имат тригодишен падеж.
„На практика не рискувате“,
казва той
Според него стойността на облигациите през следващите три години може да нарасне от около 100 на 150 долара.
Къде и как да инвестираме според друг милиардер Рей Далио – прочетете ТУК