Правоприлагащите и съдебни органи на Русия и Турция обединяват усилията си в борбата срещу киберпрестъпленията, включително използването на криптовалути за незаконни цели. Сътрудничеството им е договорено по време на посещението на руския главен прокурор в Анкара.
Партньорството между Русия и Турция
Главният прокурор на Руската федерация Игор Краснов и министърът на правосъдието на Турция Бекир Боздаг подписаха нов двугодишен договор за сътрудничество между техните ведомства, съобщи новинарското списание ТАСС. Високопоставените лица се срещнаха в Анкара.
Една от областите, в които страните планират да интегрират усилията си, е борбата срещу киберпрестъпността, както и случаи, включващи престъпното използване на криптовалути и други виртуални активи, разкрива докладът. След подписването на споразумението Краснов призна опита на най-голямата по територия страна в света:
“В Русия е разработена съответната съдебна и следствена практика, законодателството за дигиталните активи се актуализира и платформата за цифрови рубли на Централната банка се контролира. Има още какво да споделим.”
Прочетете още: “Централната банка на Русия подкрепи идеята за цифровизация на финансите, която ще се извършва без биткойн плащания“
Мнението на Краснов
Главният прокурор се позова и на проект на конвенцията за противодействие на използването на високи технологии в престъпността, внесен в ООН миналата година. Той подчерта, че предложението на страната му е да се криминализират широк спектър от действия, „тъй като подобни технологии се използват главно за насърчаване на екстремистки възгледи, опити за влияние върху политическите режими и умовете на обикновените хора“.
В същото време, той предполага, че западните нации искат „да сведат разбирането за киберпрестъпността само до тесен кръг от компютърни престъпления, което според него това не отразява същността на проблема“.
Руската федерация е изправена пред нарастващи санкции, въведени от Запада в отговор на продължаващата й инвазия в съседна Украйна. Нейната лична способност да използва крипто активите, за да заобиколи наложените ограничения, които значително спряха достъпа на Москва до световните пазари и финанси, също беше под прицел. На свой ред властите на държавата обмислят легализиране на крипто сетълментите в трансграничната търговия.
Плащанията с руските карти Mir също бяха ограничени в много юрисдикции, но няколко турски банки продължиха да ги обработват. Двама от тези кредитори прекъснаха операциите си с Mir под натиска на САЩ, но според съобщения от медиите на Турция, президентът Реджеп Тайип Ердоган е предложил разработването на нова платежна система с Русия, която да служи като алтернатива.