Последните новинарски репортажи описват подробно, че руската рубла, е най-добре представящата се фиатна валута в света. Поради тази причина американските икономисти са объркани от тенденцията.
Във вторник, на 21 юни, рублата достигна 49 единици за долар, което беше най-високото увеличение от 2015 г насам. Макар че мнозина пренебрегнаха обменния курс на руската валута, Чарлз Личфийлд, заместник-директор на Геоикономическия център на Атлантическия съвет, публикува редакционна статия, озаглавена: „Не пренебрегвайте обменният курс: Как една силна рубла може да защити Русия”.
Руската рубла се покачва. Докладът показва – „Путин се смее последен“
Финансовите санкции срещу Русия изглежда не засягат трансконтиненталната страна толкова силно, колкото западните медии представяха през последните няколко месеца. В понеделник националната валута на дъжавата достигна най-висока цена спрямо щатския долар и това беше локален рекорд от 2015 г. насам. Има много доклади от икономисти и анализатори, които твърдят, че финансовите книги на Руската федерация са обработени и по-голямата част от силата на паричната й единица е просто една измама и манипулация.
Такова е и мнението на инфлуенсъра Джейк Броу, който има над 146 000 абонати в Youtube. Той твърди, че „руската икономика в момента се срива, инфлацията е висока, безработицата расте, заплатите падат, а БВП колапсира“. Аргументите му обаче могат да бъдат представени и за Съединените щати в момента, тъй като американската икономика изглежда върви към рецесия, инфлацията е най-високата от 40 години, молбите за безработица в страната са се увеличили, тъй като производителността намалява, а БВП се сви значително през първото тримесечие на 2022 г.
Влогърът заявява, че руското правителство и централната банка манипулират нещата, което кара рублата да изглежда силна. И все пак, вероятно, американските политици и Федералният резерв също могат да бъдат обвинени в манипулация и разпространение на ненадеждна информация.
Други доклади, които не се възползват от предубедени изказвания като това на Броу, показват, че санкциите срещу Русия са се провалили. В изявление, публикувано от Armstrong economics, се казва, че бойкотът на руския петрол не работи и „Путин се смее последен, тъй като сега продава повече петрол на по-висока цена“.
Авторът на сайта Мартин Армстронг добави:
“През април износът на руски нефт нарасна с 620 000 барела на ден до 8,1 милиона. Индия (+730 000 b/d) и Турция (+180 000 b/d) помогнаха за компенсиране на международното ембарго, докато ЕС остана най-големият вносител въпреки рязкото намаляване на пратките. Износът на суровината се е увеличил с над 50% на годишна база през първите 4 месеца на годината, като бойкотът има напълно обратен ефект за Запада и спомогна за укрепването на икономиката на Русия”.
Прочетете още: “Руската рубла – най-добре представящата се фиатна валута в света“
Индия купува петрол от Русия, рафинира го и след това го продава на Европа с печалба
Руската федерация държи финансовите си сделки неясни, тъй като обяви, че месечните цифри за държавните разходи вече няма да бъдат разкривани. Министерството на финансите заяви пред пресата, че държавата трябва да „сведе до минимум риска от налагане на допълнителни санкции“. Световните медии съобщават, че много страни не се придържат към санкциите на Запада и купуват петрол от най-голямата страна в света. Например, според съобщенията Индия получава нефт от Русия и след като той е рафиниран, го продава на Европа за печалба.
Китай също купува “черното злато” от Руската федерация, а редица петролни рафинерии също са принудени да се снабдяват със суровината от трансконтиненталната страна. Например, най-голямата рафинерия в Италия ISAB трябваше да набавя суров петрол от Русия, защото банките спряха да предоставят кредит на компанията. Междувременно нефтът става все по-оскъден в Европа, тъй като предупрежденията алармират, че Великобритания може да се сблъска с масивни прекъсвания на мрежата. Финансовият вестник The Economist настоява, че Европа страда от „сериозен шок от цените на енергията“
Статията на Личфийлд
Междувременно преди две седмици Чарлз Личфийлд, заместник-директор на Геоикономическия център на Атлантическия съвет, публикува редакционна статия, в която се казва, че хората не трябва да отхвърлят обменния курс на рублата. В статията му се споменава, че западните правителства твърдят, че в крайна сметка руската икономика ще се провали, но според него нещата трябва да бъдат преоценени.
„Финансовата система може да е устояла на първоначалния шок – но спадът на брутния вътрешен продукт (БВП) и осакатяващият недостиг на суровини, твърди Запада, биха принудили Москва в крайна сметка да деескалира, тъй като войната навлезе в сериозна фаза. Време е обаче да преоценим тази позиция“,
-пише Личфийлд.
Правителствени служители прогнозираха, че енергийните санкции могат да имат обратен ефект и не е задължително да сработят. По време на интервю през май председателят на Комисията на Европейския съюз Урсула фон дер Лайен описа как енергийните санкции могат да имат обратен ефект. Фон дер Лайен каза, че ако страните „незабавно“ санкционират вноса на руски петрол, Владимир Путин „ще може да изведе нефта, който не продава на Европейския съюз, на световния пазар, където цените ще се увеличат, и [той] ще го продаде за повече.”