Основателят на Ethereum Виталик Бутерин не оправда действията на протестиращите в Канада, но отбеляза, че мерките на властите ясно илюстрират защо съществуват криптовалутите. В скорошно интервю той нарече децентрализираните системи „връщането на върховенството на закона“.
„Ако шофьорите на камиони блокират пътищата и това унищожава икономиката, добре, такива действия са в разрез с правилата и има наказания в този случай. […] Ако правителството обаче не иска да спазва законите и да даде шанс на хората да се защитят, това е пример защо децентрализираните технологии са създадени. […] Тук не става дума за беззаконие. В известен смисъл това е връщането на върховенството на закона”
– казва Бутерин.
Според него криптовалутите не са радикална технология – тя е предназначена да възстанови справедливостта. Основателят на Етериум подчерта, че полицията и властите могат да действат в рамките на правните норми, а практиката да се използват финансови посредници за преследване на заподозрени е в противоречие с наредбите.
По-рано премиерът на Канада Джъстин Трюдо се позова на Закона за извънредни ситуации от 1988 г., който дава на управляващите широки правомощия за правоприлагане и позволява на банките да замразяват личните сметки на всеки, който е свързан с или подкрепя демонстрации, без съдебна заповед.
Финансовият министър на страната Кристия Фрийланд каза, че гореспоменатото постановление обхваща „платформите за краудфъндинг и доставчиците на платежни услуги, […] всички форми на транзакции, включително цифрови активи като криптовалути“.
Властите в Канада искат “замразяване” на крипто адресите на протестиращите
На 19 февруари Nunchuk, крипто портфейлът без попечителсво, съобщи, че Върховният съд на Онтарио е издал разпореждане на компанията да замрази и разкрие активите на лица, участващи в протестите.
В отговор на съда фирмата подчертава, че не предоставя попечителски услуги, тъй като е разработчик на софтуер, който се разпространява безплатно. От екипа посъветваха властите да проучат как работи типът крипто портфейл, който те предоставят, както и функцията на частните ключове.
„Ние не събираме никакви потребителски идентификационни данни, освен имейл адреси. Ние също така не съхраняваме техните [частни] ключове. Следователно не можем да „замразим“ активите на клиентите ни, не можем да предотвратим тяхното движение и нямаме информация за произхода, естеството, размера [на средствата] или местоположението им. Просто това е целия замисъл на самата услуга, която предоставяме“
-казват от Nunchuk в писмото.
Прочетете още: “Публичен и частен ключ в един крипто портфейл”
По-рано Върховният съд на Онтарио разпореди “замразяването” на повече от 120 различни крипто адреса и предотвратяване на транзакции с активите, съхранявани в тях. Сред “платформите и борсите за цифрови валути” бяха посочени – Bull Bitcoin, TallyCoin, BitBuy, Shakepay, Satoshi Portal, Bylls, Binance Smartchain, PancakeSwap и Nunchuk.
Припомняме, че ръководителите на криптообмените Kraken и Binance предупредиха, че ако правоприлагащите органи в Канада разпоредят да се замразят средствата на клиентите без съдебна заповед, те ще трябва да се подчинят. От борсите препоръчаха използването на портфейли без попечителство и децентрализирани платформи.